В английския университет има най-общо два вида изпитване – задания (assignments) и изпити (exams). Разбира се, първите се задават и предават на различни дати през годината, докато вторите се случват в изпитния период (сесия), който обикновено е един и в края на учебната година. Това, което не става ясно, е че двата вида изпитване могат…
Read more
Едно от неочакваните неща в университета за мен беше системата за оценяване. Когато вложих всичко от себе си и написах наистина добро есе, много се чудих защо съм получил 72%, което, тогава си мислих, се равнява на 5.00 в най-добрия случай. Оказа се, че бъркам много. 70% в Англия отговаря на 6.00 по българската скала.…
Read more
Едно от най-честите притеснения преди да заминем е езикът: как ще се справяме? Това, което рядко знаем, е че всъщност ти предстои да се сблъскаш с поне два английски езика: този на улицата и този в академията. Всеки то тях ще ти предостави съвсем различен набор от трудности. Езикът на улицата Ако си запознат…
Read more
Един от най-честите проблеми на студента е разпределението на собственото му време. Има една известна картинка, според която студентът трябва да избере между социален живот, добри оценки и достатъчно сън. Истината, разбира се, е далеч по-сложна. Всеки от нас губи изключително много от времето си по социални мрежи, нетфликс или нещо друго (pick your poison!),…
Read more
Едно от първите неща, които ме шокира в Англия беше, че там няма хуманитарни и естествени науки. Или по-точно, там хуманитарните науки не се считат за науки. Думата science се използва само за природните науки, докато хуманитарните науки са квалифицирани с изкуствата (Faculty of Arts and Humanities). Човек може много да философства върху това как…
Read more
Вероятно вече си преминал през множество книги, дори може би през нехудожествени такива. Въпросът в заглавието може би ти звучи малко странен. Книга се чете от началото до края. Нали така? Така си мислех и аз преди втората година от университета. Изведнъж обаче от мен се изискваше да чета множество книги и, по-важното, да пиша…
Read more
Англоезичното академично писане е особено нещо. От една страна то има ясни правила: оформянето на въпрос, намирането на литература, създаването на план и т.н. От друга страна няма двама автора, които да пишат еднакво. Езикът е гъвкаво създание, което ни задължава да се отнасяме креативно с него. С други думи, всеки трябва да открие свой…
Read more
Програмата „Creative Business” в BUAS (Breda University of Applied Sciences) е доста обширна и предизвикателна. Включва в себе си бизнес, финанси, медийни изкуства, маркетинг, филмография и много други (за повече информация може да прегледате сайта им: https://www.buas.nl/en/programmes/creative-business). Също препоръчвам да посетите техния Инстаграм акаунт 😊(@buasmedia). Общноста на университета е доста сплотена. Постоянно има организирани събития,…
Read more
Всеки е различен – има хора, които се оправят със 150 евро на месец, но има и такива на които им трябват 500 евро. Зависи от вас самите,но в началото ще харчите повече, отколкото бихте искали докато се ориентирате кое – къде да купувате. Относно храните и напитките -> Моят съвет е да си правите…
Read more
Настаняване в квартирата – подписване на договор с наемателя; Регистрация в общината – за която ви е нужен постоянен адрес в Холандия; Отваряне на банкова сметка – тъй като на доста места в Бреда не приемат MasterCard или Visa, а само Maestro; Регистрация в DUO – студентско финансиране (нека бъдем честни – без теглене на…
Read more